Rozpoczynamy cykl artykułów na temat ciekawych miejsc i obiektów, jakie można zobaczyć podczas rejsu po poszczególnych odcinkach Odry. Większość miejsc jest bardzo dobrze znana, jednak warto zobaczyć je z całkiem nowej perspektywy!

Odra liczy 860 km i jest drugą pod względem długości rzeką w Polsce. Przekracza granice Wrocławia na wysokości Opatowic i opuszcza miasto po przepłynięciu prawie 26 km. Na terenie miasta tworzy 45 km Wrocławski Węzeł Wodny.

Na Wrocławskim Węźle Wodnym, zbudowano kilka stopni wodnych z wieloma ciekawymi budowlami hydrotechnicznymi jak śluzy, jazy, elektrownie wodne oraz ponad stoma mostami i kładkami. Wszystkie wymienione elementy wraz z zabytkami, muzeami i ważnymi miejscami zlokalizowanymi wzdłuż rzeki tworzą niezwykły Szlak Odry, umożliwiający zgłębienie historii miasta i obcowanie z przyrodą.

Poniżej przedstawiamy przykładowe trasy podczas wspólnych rejsów z nami. Oczywiście przed rozpoczęciem wycieczki ustalamy przebieg trasy według preferencji oraz czynników losowych, jak np. zamknięte śluzy na Odrze.  

Trasa romantyczna

 1. Stopień Wodny Psie Pole – Śluza Miejska (Przystań śluzy miejskiej)
 2. Mosty Osobowickie
 3. Mosty Trzebnickie
 4. Kanał Miejski
 5. Most Szczytnicki
 6. Most Zwierzyniecki
 7. Śluza Szczytniki

Trasa rekreacyjna do pływania w ślizgu

 1. Przystań Osobowice I/II
 2. Most Milenijny
 3. Śluza Rędzin/Most Rędziński
 4. W kierunku Brzegu Dolnego